Avrupa’nın kriz, kaos ve sömürge taşıdığı Kongo’da yine kan aktı: 7 ölü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Kuzey-Kivu eyaletinde isyancıların saldırısında 4’ü kadın olmak üzere 7 sivil hayatını kaybetti.

Haçlı Avrupa’nın yüz yıla yayılan sömürgesinin etkilerinin hala derinden hissedildiği Kongo’da mevcut Batı yanlısı hükümet ile yerel güçler arasındaki gerilim sürüyor.

Birleşmiş Milletler karşıtı eylemlerde dahi sert müdahalede bulunulan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde hükümet karşıtı Demokratik İttifak Güçleri (ADF) silahlı eylemlerde bulunuyor.

Ulusal basındaki haberlere göre, Kuzey-Kivu eyaletinin Mayimoya kasabasına bağlı Kokola ve Upira köylerine ADF grubu üyeleri saldırı düzenledi. Köydeki bazı evleri ateşe verildiği ve 7 kişinin öldürüldüğü açıklandı.

2014’DEN BU YANA İÇ SAVAŞ

Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 1990’ların sonlarından itibaren faaliyet göstermeye başlayan ADF, Uganda Ulusal Kurtuluş Ordusu, Uganda Müslüman Kurtuluş Ordusu ve Tebliğ Cemaati gibi hareketlerin eski üyelerinin bir araya gelmesiyle oluşturuldu.

Batı güdümlü hükümet güçlerini 2014 yılından bu yana hedef alan ADF’nin saldırıları, sömürge sonrası huzura kavuşamayan Afrika’nın genel özetini oluşturuyor.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x