AKP’li belediyeler arasında arsa “takası”

AKP’li Üsküdar Belediyesi ile Aybastı Belediyesi arasında trampa yöntemiyle (ücretsiz değiş tokuş) arsa takası yapıldı. Ordu Aybastı’ya bağlı Perşembe Yaylası’nda bulunan 991 metrekarelik alanın takas yapılabilmesi için mayısta Aybastı Tapu Müdürlüğü mera statüsünden çıkarılarak arsa statüsüne kavuşturulmasına onay verdi. Takastan 6 ay öncesine kadar Maliye Hazinesi olarak görünen taşınmazın arsa olarak kabul edilmesine Milli Emlak Genel Müdürlüğü de onay verdi.

BirGün’den Onur Durmuş’un haberine göre, 18 Mayıs’ta Üsküdar Belediyesi’ne ait bir arsasıyla Aybastı Belediyesi’nin söz konusu taşınmazı takas edildi. Aradan 4 gün geçtikten sonra ise Üsküdar Belediyesi, Perşembe Yaylası’ndan takas yoluyla aldığı arsayı satma kararı aldı.

22 Mayıs’ta Üsküdar Belediyesi Plan Bütçe Komisyonu’nca alınan kararda Perşembe Yaylası’nda bulunan yerin satılması için Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından Belediye Encümeni’ne yetki verildi. Üsküdar Belediyesi’nin, Aybastı Belediyesi’ne bağlı Perşembe Yaylası’ndaki aldığı arsayı Aybastılı olan eski Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı ve şu anda Üsküdar Belediyesi Aşevi Başkanlığı görevini yürüten İlyas Kareyel’e sattığı ortaya çıktı.

Aybastı Belediye Başkanı doğruladı 

Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Gençtan ise Üsküdar Belediyesi’nin İlyas Kareyel’e arsayı sattığını doğruladı. Gençtan BirGün’e yaptığı açıklamada, “Üsküdar Belediyesi’nin İlyas Karayel’e arsa satışı yaptığı bilgisi bize de ulaştı. Söz konusu arsada sorumluluk İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’ndadır. Bizim belediye olarak bir tavır alma şansımız yok. Karar direkt olarak Cumhurbaşkanlığı’ndan geldiği için biz duruma müdahale edemeyiz”  denildi.

Söz konusu satışla ilgili ulaştığımız İlyas Karayel konu ile ilgili sorulan soruları ise yanıtlamadı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x