Urfa’da 4 çocuk cerrahından 3’ü gitti

Fatma Keber

URFA – Branş doktoru eksikliği ile sık sık gündeme gelen Urfa’da Harran Üniversitesi’ndeki 4 çocuk cerrahi uzmanından geriye bir doktor kaldı. Her yıl yaklaşık 75 bin çocuğun doğduğu Urfa’da çocuk onkolojisi, çocuk pediatri ve çocuk cerrahisi gibi branşlardaki eksiklikler hastaların sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

Urfa’da görev yaparken Kayseri’ye tayin isteyen ve burada göreve başlayan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doçent doktor M. Erman Dörterler tayin isteme nedeninin başında Urfa’daki iş yükü olduğunu söyledi.

Pek çok branşta doktor eksikliği yaşandığını belirten Dörterler şunları ifade etti: “Çocuk Cerrahisi başta olmak üzere Göğüs Cerrahisi, Kalp Damar Cerrahisi gibi branşlar artık tercih edilmiyor doktorlar tarafından. Yeni uzman olan arkadaşlar uzmanlık alanı olarak buraları seçmiyor. Daha az hasta gördükleri, daha az risk aldıkları bölümlere yöneliyorlar.”

Bu branşlara ihtiyacın da nüfusla doğru orantılı arttığını söyleyen Dörterler halihazırda yoğun bir nüfusa sahip olan Urfa’da görev yaptığı süreçte çevre illerden de çok fazla sevk geldiğini aktardı.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor M. Erman Dörterler

‘CERRAH YOK, HASTA ORADAN ORAYA GÖÇÜP DURUYOR’

Dörterler “Ben Urfa’da 11 yıl çalıştım, 4 kişiydik. Ayrıldım, benden sonra iki arkadaş daha ayrıldı. Şu anda Harran Üniversitesi’nde yan dallarından hiçbirisi yok. Koskoca hastanede çocuk hemotoğu, onkoloğu olmaz mı? Yok! Hasta da tedavisi için başka şehirlere, oradan oraya göç edip duruyor” dedi.

‘BU KRİTİK ALANLARI ARTIK KİMSE SEÇMİYOR’

Çocuk cerrahisindeki, hematoloji, onkoloji gibi yan dallarının tercih edilmediğini vurgulayan Dörterler; tıp fakültesinin, mecburi hizmet ve uzmanlık süreçlerinin uzun yıllar aldığını belirterek şöyle devam etti: “Onca emeğe ve zamana rağmen elde var sıfır. Siz yan dal yapınca ya da hoca olunca bir şey değişmiyor, uzmanlarla aynı maaşı alıyorsunuz. O zaman insanlar niye yan dal yapsın, niye hoca olsun. Bu nedenle artık bu kritik, ciddi alanları kimse tercih etmiyor. Okumanın bir cazibesi kalmadı.”

Söz konusu branşların desteklenmesi ve uzun vadeli politikalar üretilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Dörterler sorunun çözümünde yetkililerin kendileri ile iletişim halinde olması gerektiğinin altını çizdi. M. Erman Dörterler, öte yandan Urfa’da özellikle çocuk cerrahisindeki eksiğin ve sorunların giderek artacağı uyarısı ve öngörüsünde bulundu.

‘URFA’DA SADECE 3 ÇOCUK CERRAHI KALDI’

Urfa Tabipler Odası Başkanı Dr. Bulut Ezel de Urfa’da sağlık alanında ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekerek “Urfa genelinde birçok cerrahi uzman eksik.

Çocuk Cerrahisinde geçen sene Harran Üniversitesi Hastanesi’nde hekim sayısı 4’tü, bu sene 1’e düştü. Urfa genelinde ise 2 tanesi devlet hastanesinde bir tanesi üniversitede çalışmak üzere 3 çocuk cerrahı var. Bu doktorlar özellikle geceleri bütün ile ve ilçeye yetişmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Şanlıurfa Tabipler Odası Başkanı Bulut Ezer

‘BU KADAR NÜFUSA 3 DOKTOR YETMİYOR’

Urfa’daki genç nüfusa ve her gün nüfusun attığına işaret eden Ezel şöyle devam etti: “Urfa’da çocuk hasta sayısı Türkiye’de diğer illere oranla çok daha fazla. Batı illerine göre çocuk hastalıkları ve çocuk cerrahisi alanlarına en çok ihtiyaç duyulduğu yer. 3 çocuk cerrahı bu kadar çocuğun, genç nüfusun yüksek olduğu bir ilde olağanüstü düşük bir rakam. En az 10 hekim buranın yükünü kaldırabilir. Bir noktadan sonra burada çalışan çocuk cerrahı arkadaşımız mecburi hizmetlerini bitirince ya da fırsat bulunca gidiyorlar. Gün ve gün doktor sayımızın düştüğünü söyleyebilirim. Gidenlerin de yeri doldurulamıyor.

YETERSİZ ÜCRET, ŞİDDET, ARTAN İŞ YÜKÜ

Doktorların uzmanlık alanı olarak bu branşları seçmediğini bunun altında yatan en önemli nedenlerden birinin maddi olduğunu ifade eden Ezel “Riskli alanları seçmiyorlar. O alanda uzmanlık yapmak istemiyorlar. Maddi olarak bu riski karşılamıyor aldıkları ücret. Mesela artık obezite alanına yöneldi pek çok hekim. Eğer sizin aldığınız riskin madden karşılığı yok ise bir noktadan sonra bu işi yapmazsınız. Bu herkes için böyledir. Şiddet de bir başka risk faktörü. Doktor sayısının azalması ile artan bir iş yükü de işin başka bir boyutu. Bu nedenlerle hekimler daha çok gidiyorlar” ifadelerini kullandı. Ezel, sağlık yöneticilerinin ve iktidarın bu yöndeki sıkıntıları görmesi ve iyileştirme yönünde adım atması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x