İletişim Başkanlığı’ndan açıklama: Gemi Türk bayraklı değil, muhataplar ikaz edildi

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, ”’Rus askeri Türk gemisi Şükrü Okan’a baskın yaptı, Türk hükümeti tepki göstermedi’ şeklindeki iddiaların manipülasyon içerdiği açıklamasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan Karadeniz’de devriye gezen Rus gemisi Vasiliy Bikov’un Palau bayraklı Şükrü Okan adlı Türk yük gemisine uyarı ateşi açtığı ve gemiyi durdurduğu açıklamasının ardından İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Rusya Federasyonu’ndaki muhatapların “uygun şekilde ikaz edildiğini” bildirdi.

“Geminin sahibi Türk olsa bile gemi Türk bayraklı bir gemi değildir”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada, “‘Rus askeri Türk gemisi Şükrü Okan’a baskın yaptı, Türk hükümeti tepki göstermedi’ şeklindeki iddialar Manipülasyon içermektedir. Basına yansıyan ve Rus askerlerinin Şükrü Okan isimli gemiye müdahalede bulunduğu yer Türk karasuları değil uluslararası sulardır. Şükrü Okan isimli geminin sahibi Türk olsa bile gemi Türk bayraklı bir gemi değildir. Uluslararası hukukta geminin ismi veya personelinin milliyetinden ziyade önemli olan bayrak devletidir. Tüm bunlara rağmen gemiye yapılan müdahale sonrasında Rusya Federasyonu’ndaki muhataplar Karadeniz’de gerginliği tırmandıracak bu tarz girişimlerden kaçınılması için uygun şekilde ikaz edilmiştir” denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından Şükrü Okan isimli gemiye Rus askerleri tarafından Karadeniz’de yapılan baskına ilişkin bir mesaj paylaşmış, Ankara’nın konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmamasını eleştirmişti.

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu: Rus askerinin Türk gemisine baskın yaptığını halk Rus basınından öğreniyor; Saray devleti neden açıklama yapmıyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x