‘Gladyatörler kenti’nin ana caddesinde kazı çalışmaları başlatıldı

‘Gladyatörler kenti’ olarak bilinen ve dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen Stratonikeia’da 1977’de başlayan kazı çalışmaları 12 ay devam ediyor.

Helenistik, Roma, Bizans’ın yanı sıra Menteşe Beyliği, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri için de önem taşıyan antik kentte her yıl yeni eserler gün yüzüne çıkarılıyor, kentteki tarihi yapılar restore ediliyor.

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki yapılar, 3D teknolojisiyle ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkarıyor.

GEÇEN YIL 1216 ESER BULUNDU

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “2022’de gün yüzüne çıkardığımız 1216 eseri Muğla Müzesi’ne teslim ettik. Bu yıl yeni başlamış olmamıza rağmen kazılarda 37 esere ulaştık. Özellikle kentte Roma hamamı, batı cadde, meclis binası ve Ağa Konakları’nın olduğu esas şehrin merkezi, ana caddesi diyebileceğimiz alanı kazıyoruz” diye konuştu.

Söğüt, kent içinde restorasyon çalışmalarının da devam ettiğini dile getirdi.

Antik kentte, Yatağan’ın mahallelerinden gelen kadınlarla çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Söğüt, “Çalışanlarımız genelde kadınlardan oluşuyor. Geçen yıl birlikte çok verimli bir süreç geçirdik. Bu yıl da aynı şekilde alanda çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*