Citi, 2030’a kadar trilyonlarca varlığın tokenize edilebileceğini tahmin ediyor

Investing.com – Küresel yatırım bankası Citi Group, kripto sektörüne yönelik bir sonraki büyük adımın tokenizasyon ile başlayabileceğini tahmin ediyor.

Finansal varlıkların Blockchain ağına taşınarak tokenize edilmesi durumunu ele alan Citi, bu akımın başlaması durumunda pazarın 2030 yılına kadar 5 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşabileceğini iddia etti.

Citibank analistlerinin yayımladığı son raporda bu durumun Blockchain platformlarında kilitli gerçek dünya varlıklarının mevcut değerinden 80 kat yükselişi temsil edeceğini tahmin etti. Raporda tokenize edilen varlık piyasasında ağırlığın %10’u aşan oranla özel sermaye ve risk sermayesi fonlarından oluşabileceği üzerinde durulurken 2030 yılına kadar en fazla tokenize edilebilecek ikinci varlık sınıfı olarak gayrimenkul gösteriliyor. 

Varlıkların tokenize edilerek Blockchain ağına aktarılmasının, teknolojik üstünlük ve özel pazarlarda sağlayacağı yatırım fırsatları gibi nedenlerle geleneksel piyasa altyapısından çok daha üstün hale geleceği düşünülüyor. Raporda finansal varlıkların tokenize edilmesini teşvik edecekler arasında işlem maliyetlerinin düşürülmesi, başarısız transferlerin önüne geçilmesi ve operasyonel faaliyetlerin daha verimli hale getirilmesi gibi faktörler gösteriliyor.

Citi analistleri, tokenize edilen varlık pazarının gelecek vadettiği üzerinde dururken bazı engellerden de bahsetti. Bunların başında yasal ve düzenleyici eksiklikler yer alıyor. Ayrıca bu pazar için henüz altyapı oluşturulamaması ve birlikte çalışabilirlik protokollerinin eksikliği sektörün büyümesindeki diğer engeller olarak öne çıkarılıyor. 

Bunun yanında tüm bu engellere rağmen teknoloji gelişiminin devam etmesi ve kripto sektöründe tokenizasyona yönelik projelerin olgunlaşmasıyla küresel olarak daha verimli bir finansal varlık altyapısının oluşabileceğine inanılıyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir