ChatGPT Kullandığınız İçin Kovulur musunuz?

Yapay zeka teknolojisi hayatımızın her alanına entegre olmuş durumda desek yeridir. ChatGPT’nin yapay zekanın kod yazmaktan internet sitesi oluşturmaya baro sınavlarını geçmekten ödev yapmaya kadar birçok alanda kullanılabileceğini görmüştük. Birçok kişinin de kendi işlerini ChatGPT ve diğer sohbet botlarına yaptırması bu durumun ne kadar profesyonel ve etik olduğunu sorgulattı. Gelin bu konuyu masaya yatıralım.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2022/12/21/te…

Aramızda ChatGPT’yi duymayanınız kalmamıştır diye düşünüyoruz.

Makale yazmak, yazılım programları kodlamak, iş teklifleri oluşturmak ve web sitesi geliştirmek gibi birçok şeyi kolaylıkla yapabiliyor. Teknolojinin bu kadar gelişmesi her ne kadar şahane bir haber olsa da bazı dezavantajları olabiliyor. Bu dezavantajlar da istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Örneğin, şu anda birçok öğrenci, makalelerini ChatGPT kullanarak yazmaya başladı.

Öğretmenler, yazılan makalelerde ChatGPT kullanılmadığı test etmek için uygulamalar kullanmaya başladı. Çünkü ChatGPT kullanmak intihal olarak değerlendiriliyor. 

CHatGPT’ye gelen yenilikler ve yapay zeka teknolojisinin bu kadar hızlı gelişmesi birçok meslek grubu için de potansiyel bir tehdit oluşturuyor.

Hal böyle olunca işin etik ve profesyonel boyutunun ne olacağı da merak konusu haline geldi.

Bir programı kodlamak için bir chatbot kullanırsanız, yapay zeka, kodun geçmişte nasıl derlendiğine bakar. Güvenlik açıklarını gidermek için kod sürekli olarak güncellendiğinden, bir chatbot ile yazılan kod hatalı olabilir. 

Aynı şekilde, klasik bir kitap hakkında bir makale yazmak için ChatGPT kullanıyorsanız, botun görünüşte makul argümanlar oluşturma olasılığı yüksektir. Ancak başkaları kitabın hatalı bir analizini internette yayınladıysa, bu makalenizde de görünebilir.

ChatGPT ile hassas metinleri paylaşmanın ne kadar güvenli olduğu da bir başka soru işareti.

Bir dijital haklar savunuculuğu grubu olan Fight for the Future’ın direktörü Evan Greer, konuyla alakalı şöyle diyor:

‘Daha iyi modeller yaratmak için tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi onlara vererek robotlara yardım ediyorsunuz. Paylaştığınız her verinin şirket tarafından erişilebileceğini varsaymalısınız.’

ChatGPT şu ana kadar tıp fakültesi sınavlarını, yazılım mühendisi kodlama mülakatlarını ve baro sınavını başarıyla geçti.

Ancak bu yapay zeka sohbet robotlarının da hata payı oluyor bu yüzden bu teknolojilere hâlâ insan yargısının uygulanması gerektiği söyleniyor. Bu yüzden yapay zekayı işinizi yaptırmak için değil, geliştirmek için kullanmanız çok daha doğru. Örneğin anadili İngilizce olmayan bir kişi, hazırladığı yazının dil bilgisi kontrolünü ChatGPT üzerinden yapabilir.

OpenAI CEO’su Sam Altman, Twitter’da GPT-4’ün “şimdiye kadarki en yetenekli ve uyumlu” model olduğunu, ancak “hala kusurlu” olduğunu söyledi.

Bu da ChatGPT’nin yüzde 100 doğru cevaplar vermediği ve insan yargısının uygulanması gerektiği anlamına geliyor.

Etik olarak düşünüldüğünde de bir eser üretmek için ChatGPT veya başka bir yapay zeka robotu kullanmayı düşünüyorsanız, yaptığınız işte yapay zeka kullanıldığını belirtmeniz gerekiyor.

Bunu, bir makale yazarken yararlandığınız verileri kaynak olarak göstermekle aynı şey olarak düşünebilirsiniz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Youmlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir