Bir çocuk ‘uzman hekim’ olmadığı için tedavi olamadı: Durum vahim

İstanbul Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nde uzman hekim sıkıntısı yaşanıyor. Hastanede uzman doktor olmadığı için çarpık ayak hastası olan bir çocuk tedavi edilemedi.

Sağlık sektöründe sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Vatandaşlar son dönemde ilaç kriziyle mücadele ederken şimdi de ‘bulunamayan uzman hekimler’ vatandaşın tedavi şansını azaltıyor.

Birgün’den İsmail Arı‘nın haberine göre; Çarpık ayak hastası O.F. isimli bir çocuk, tedavi olmak için megakentin en köklü hastanelerinden biri olan Göztepe Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Ardından 8 Eylül tarihinde hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, başhekimliğe çocuğun tedavi edilemeyeceğine dair bir yazı gönderdi. Yazıda, “O.F. isimli çarpık ayak tanılı hastanın tedavisi kliniğimizde pediatrik ortopedi alanında yeterince uzmanlaşmış bir ortopedist olmadığından yapılamamaktadır” ifadeleri yer aldı. Ardından O.F.’nin ailesine başka bir hastaneye gitmeleri gerektiği belirtildi.

“Durum vahim”

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nergis Erdoğan  yaptığı değerlendirmede, hastanelerde uzman hekim açığının olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Durum vahim bir hâl alıyor. İstanbul’un en büyük hastanelerinden biri olan Göztepe Hastanesi’nde uzman hekim yok. Sonuç olarak yurttaşların tedavisi aksıyor. Sağlıklı nesil yetişmek için çocuklara ve gençlere özen gösterilmeli. Sadece Göztepe değil birçok hastanede uzman hekim açığı var. Bu alanda ne yazık ki birçok eksik var. Derneklerinin ve tabip odalarının görüşleri doğ, ülkenin ihtiyaçlarına göre uzman yetiştirmek üzere bir planlama yapılmalı. Ayrıca hekimlerin ülkeden ayrılması da hekim açığını artırıyor. Hekimler hak ettikleri özeni, ihtimamı göremediği için de ülkeden gidiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x